Anteckningar i juni 2015

En del bilder är klickbara.

Pantersnigel

Pantersnigel, Limax maximus.

7 juni    När jag skulle plocka in lite rabarber till en paj fick jag syn på en pantersnigel. Den fick gästspela på gräsmattan medan jag tog ett foto. Sedan fick den komma tillbaka till det svala fuktiga daggömslet på marken bakom rabarberplantan. Eftersom den inte gör någon skada på levande växter behöver man inte bekymra sig för att den finns i rabatten. Den gör nytta så var rädd om den! Den lär till och med kunna ta död på enstaka mördarsniglar. Jag skrev mer om pantersnigeln i september 2010.

Trädgårdsborre

Trädgårdsborre (Phyllopertha horticola) på vallmoknopp

13 juni    I dag är vädret både soligt och varmt. Det är ett ypperligt väder för trädgårdsborren (Phyllopertha horticola) att svärma. När jag tog fotot hade jag rätt många som flög runt mig. Mig gjorde det inget. Men jag gissar att många trädgårdsägare ställer ut gula hinkar för att bli av med så många skalbaggar som möjligt. Det gäller ju att skydda sin perfekta gräsmatta... Läs mer om trägårdsborren. Flera skalbaggar är väldigt lika trädgårdsborren. Lär mer om det man i dagligt tal kallar ollonborrar.

Äng

Klöver på ängen.

19 juni    Midsommaraftonen börjar med kyligt väder och regn. Växterna mår bra av det. Men vi människor börja längta intensivt efter värmen. Här i södra delen av landet har vi inte haft särskilt många sköna och varma dagar än. Men här om dagen kunde jag ta några bilder från min trädgård.

Lyktranka

Lyktranka, ceropegia woodii.

24 juni    Min lyktranka blommar villigt trots att den hänger alldeles fel. Den hänger i ett ganska mörkt fönster och blommar som bäst nedanför fönsterbänken. Enligt tips på nätet ska den gärna sitta i full sol... Läs mer om Lyktranka, ceropegia woodii.

Naturdagboken      Barbros trädgård