Anteckningar i april 2018

En del bilder är klickbara.

Stjärtmes

Läs mer om stjärtmesar

4 april    Det är inte ofta som man får besök av stjärtmesar. Men i år har det hänt. Det beror nog på vädret. Det har varit ovanligt kallt och ganska mycket snö. Då kan de hålla till godo med talgbollar eller i undantags fall frön. Fotot är taget genom en fönsterruta. Det är ingen idé att gå ut och försöka fota på nära håll med min kamera. Då har fåglar flugit bort för länge sedan. De är väldigt skygga.

Klosterlilja

Klosterlilja även kallad snöklocka

11 april    Dessa klosterliljor växer i en trädgård i Skåne. De tycks trivas eftersom de har förökat sig. Lägg märke till att de är fridlysta så att om man vill ha denna vackra vårblomma får man köpa lökar. Alternativt kan man be en god vän om någon lök. Men som sagt den trivs inte överallt. Så det är bäst att börja med några få lökar.

Vitsippa

Vitsippa

23 april    Det har varit några dagar med extrem värme. Det har liknat sommartemperatur. Det har satt fart på växtligheten. Det blommar massor av vitsippor och jag har t.o.m. utslagna gullvivor i trädgården.

Gullviva

Gullviva

Narciss

Narciss

29 april    Nu har vi fått tillbaka aprilvädret med svala vindar och regn. Men våren är dock här med blommor i trädgården och det dröjer nog inte länge förrän björkarna får "musöron".

Naturdagboken      Barbros trädgård