Anteckningar i oktober 2012En del bilder är klickbara.
Stor blåklocka 11 oktober Det är inte lätt att vara stor blåklocka när väder och vind går hårt åt prakten så här på höstkanten!
Clematis som blommar den 21 oktober. 23 oktober Vi har bara haft en frostnatt i höst. Den här clematisen som har skydd av taket på garaget har klarat sig. Fast den var ju ganska senfärdig med att sätta knopp. Plantan är flyttad och därför lite grinig. Det blev bara en ranka. Den hittade jag nere i rabatten för några veckor sedan. När den kom upp i ljuset började den blomma. För ovanlighetens skull hade vi en solig förmiddag haromdagen. Följ med på en höstpromenad!
Blåmes vid fågelmaten. 26 oktober Vi har fått säsongens första snö i natt. Det är hög tid att mata småfåglarna. Bilden tog jag i går. Det var väldigt mulet. Men bokträdet i bakgrunden lyser upp. Blåmesen är en tuff liten krabat. Den kan man komma väldigt nära om man uppträder lugnt. Här stod jag bara drygt en meter bort. Även nötväckorna tycks strunta i om man finns i närheten. Men de två nötskrikorna som roffar år sig maten vänder kvickt om man är för nära. Vi har också ett par hackspettar, talgoxar och pilfinkar.
En hungrig nötväcka vid fågelmaten.
|