Anteckningar i april 2011En del bilder är klickbara.
Vårens första blåsippor.
5 april Nu börjar det hända saker och ting i naturen. Här och där sticker det upp nya gröna skott. Vissa plantor till och med blommar. Som dessa blåsippor som jag fann i min trädgård. Den är en blandning av vild natur och odlad mark.
Tibasten har börjat blomma.
11 april Helgen har bjudit på strålande fint vårväder. Det lockade till en skön promenad. Vi såg många trevliga vårtecken. Hasseln och alen blommar. Vi undersökte också stället där det växer några vilda tibastbuskar. Mycket riktigt hade de satt knopp och enstaka blommor var redan utslagna.
Björken börjar få antydan till musöron.
17 april Det verkar som om våren kommer tidigt i år. Både träd och buskar börjar grönska. Vitsipporna är utslagna lite här och där. Snart är det alldeles vitt i hagarna.
Ja, nu har det kommit så här lång med musöronen.
27 april Fotot tog jag på påskafton den 23/4 då jag besökte Lejondals naturreservat i Uppland. Det är dryga 30 mil mellan platserna där jag tagit de två sista bilderna. Vädret har varit rekordvarmt den sista veckan. Nu är det ganska grönt i markerna. Det känns nästan som om man inte hinner med att njuta av våren.
|