Anteckningar i juli 2009

En del bilder är klickbara.

Humla i honungsros

Humla i honungsros.

1 juli    Värmen är tryckande. Gräsmattorna börjar bli gula. Men humlorna trivs. Det var ett väldigt surrande i den vita honungsrosen när jag var ute och fotograferade. Men eftersom de inte var särskilt stilla blev det många misslyckade kort. Men om man är ihärdig kan man få till det om man har en bra kamera. De här humlorna drog hem mycket nektar och frömjölsbollarna putade ut ganska mycket. Vill du se fler av mina humlefoton klickar du på bilden.

Fluga i tremastarblomma

Fluga i tremastarblomma.

6 juli    I går morse gick jag runt i vår trädgård vid fritidshuset och fotograferade några av våra perenner som vi har där. En del rabatter fanns redan när vi köpte huset. Bl.a. finns det många pionplantor och en del rosor. Dem har vi behållit. Men jag vill sätta lite mera "Barbrostil" på trädgården. Därför har min man och jag anlagt några nya rabatter. Dit har vi flyttat en del växter som vi haft i rabatter vid tidigare boenden. Äldsta plantan är nog gullstaven som vi haft i mer än 25 år. Jordgubbslandet - mums för den spanska skogssnigeln - har blivit perennodling av vackra men oaptitliga perenner. Perenner är tacksamma växter och lätta att flytta. Dessutom finns det gott om perenner som ratas av mördarsnigeln. Klicka på bilden av "Fluga i tremastarblomma" så berättar jag mer om våra perenner.

Regn

Regnväder sett genom balkongräcke.

9 juli    Och det bara regnar! Det är nätt och jämnt att man vågar sig ut på balkongen.

Flygmyra och puppor

I pupporna finns arbetare som är mindre än honan (flygmyran).

17 juli    Som trädgårdsägare blir man ibland tvungen att störa djuren som finns på tomten. En av gångstenarna behövde flyttas. Under den hade myrorna sitt bo med puppkamrar. Några honor med vingar hade gjort sig färdiga för flykt. Men då det blev oro i boet blev det ingen svärmning. Några arbetarmyror bet av vingarna, andra flyttade pupporna. Efter bara 5-10 minuter fanns bara avtrycken av puppkamrarna kvar och ett par vingar.

Flygmyra i myrbo

Myrorna har blivit störda i sitt bo.

Blomfluga i gullstav

Blomflugan besöker gullstaven den 22 juli. Klicka på bilden så får du se fler sommarbilder.

Naturdagboken      Barbros trädgård