Anteckningar i september 2006

En del bilder är klickbara.

3 september Bäst det regnar skiner solen. Fast i ärlighetens namn har det mest varit regn i över en månads tid. Värmen har hållit i sig. För den som orkar och har lust finns det gott om svamp. Vi bara råkade finna tolv riktigt fina stolta fjällskivlingar när vi tog en eftermiddagspromenad.
I rabatten runt vår gavellägenhet blommar det fortfarande även om det inte är den intensiva färgprakten. Det finns drygt 30 olika sorter som blommar. Några sorter var väldigt tröga i starten så de är bara i knoppstadiet. Undrar verkligen om stockrosen som är jättefin ska hinna slå ut före första nattfrost. Här lär vara ett köldhål i klass med Horn som man ofta har hört ha nattens lägsta temperatur i sydsverige. Vi har bara ett par mil dit fågelvägen.

Blåvinge, foto: Kerstin L.

14 september Vi har sommarvärme om dagarna och ner mot +4° om nätterna. Första blomman har slagit ut på stockrosen. Den var enkel i en vackert mörkrosa färg. En och annan fjäril fladdrar fortfarande förbi men det är inte allltid så lätt att fånga dem på bild. Men min vän Kerstin har lyckats. Hon har också skickat över några mer höstlika foton. Man kan få en vision av "John Bauer-skog" när man tittar på dem. Dessutom såg hon några röda flugsvampar. Så granna med ack så giftiga!

23 september I dag är det höstdagjämning. Solen skiner från en nästan molnfri himmel. Termometern visar drygt +20° i skuggan. Det var otroligt skönt att sitta ner i ett vindskydd på Östgötaleden och bara njuta. Strax innan hade vi gått förbi smedjan där ån rinner ut i Österbysjön. Där stod en häger (Ardea cinerea) på en sten fullt upptagen med att fånga småfisk. Vilken precision den hade! Det blev napp varje gång.

30 september Det är fortfarande sommar enligt SMHI. I rabatten blommar fortfarande ca 30 olika sorters växter. Men visst märks det att hösten är i antågande.
Jag har gjort i ordning några foton från i somras. Eftersom jag inte har digitalkamera blir det en viss tidsförskjutning innan jag ser resultatet av mina fotoförsök. Foton från Skåne, både natur och sevärdheter.

Naturdagboken     Barbros trädgård


Stolt fjällskivling


Stolt fjällskivling


Stolt fjällskivling


Stolt fjällskivling